Saaren palvelut

Jokaisessa Lauttasaari-lehdessä on esillä saaren ja lähialueen parhaat palvelut, liikkeet ja ravintolat –  löydät ne alta. Listauksessa on mukana myös ne yritykset, jotka tarjoavat jäsenetuja Lauttasaari-Seuran jäsenille vuonna 2024.

APUA ARKEEN

ATK-PALVELUT

Datatuki.fi, Heikkiläntie 2, 050 590 9990, www.datatuki.fi

OMPELU

Korjausompelua, puh. 044 506 7652

Ompelimo Sormustin Eila Heinänen, Lauttasaarentie 16, 0500 603 745, ompelimosormustin.fi

SUUTARI

Lauttasaaren Suutari, Lauttasaarentie 36, 040 824 4191, www.lauttasaarensuutari.com

HARRASTUKSET JA AJANVIETTO

KUNTOKESKUKSET

Easyfit, Vattuniemenkatu 17, www.easyfit.fi

Experience Lab Lauttasaari, Vattuniemenkatu 21, www.x-lab.fi

LEMMIKIT

Kuonola, Lauttasaarentie 50, 029 170 0810, www.kuonola.fi

MUU LIIKUNTA

Attitude Helsinki tanssikoulu, www.attitudehelsinki.com

Dolife joogastudio, Vattuniemenkatu 9, sisäänkäynti sivuovesta, 3. krs, 050 401 7988, www.dolife.fi

Lauttasaaren Parkour Akatemia & Sirkuskoulu, Kiviaidankatu 2 C, https://parkourakatemia.fi/lauttasaari/

Silta Jooga Pilates, Tallbergin puistotie 7, 045 7871 8656, joogakoulusilta.com

MUUT HARRASTUKSET

Lingyajoy kielikurssit, Heikkiläntie 2 A, 041 319 6675, linguajoy.fi

VALOKUVAUS

Kuvatapio, Lauttasaarentie 28 (Lauttis), 09 532 100, www.kuvatapio.com

Valokuvaamo.net, Heikkiläntie 2, 050 590 9990, www.valokuvaamo.net

KAUNEUS JA TERVEYS

FYSIKAALINEN HOITO JA HIERONTA

Hieroja Sirpa Rantanen, Koillisväylä 2, sisäpiha, 040 5438 204, sirparantanenz@gmail.com

Terveystalo, Pohjoiskaari 1-3, www.kotikuntoutus.fi

JALKAHOITO

Jalkahoitola Takatassut, Itälahdenkatu 10 B, 040 166 0907

Jalkaterapeutti Malla Syrjänen, Lauttasaarentie 27, 040 506 5400

KAUNEUS- JA HYVINVOINTIPALVELUT

Funny Style parturi-kampaamo, Lauttasaarentie 35, 09 611 221, www.funnystyle.fi

Kauneushoitola Kristel Strandén, Isokaari 3, 050 357 1579, www.kauneushoitolakristel.fi

Kosmetiikka- ja kauneuspalvelut Sannamaija, Lauttasaarentie 34, 040 843 4818, www.sannamaija.com

Lauttasaaren Kauneuskeskus, Heikkiläntie 1 B, 09 671 818, www.lauttasaaarenkauneuskeskus.com

Seurana Oy vanhusystäväpalvelu, www.seurana.fi

LÄÄKÄRIPALVELUT, TERAPIA JA VALMENNUS

Lauttasaaren Lääkäriasema Saaristolääkärit, Vattuniemen puistotie 1 A, 0200 200 33, www.saaristolaakarit.fi

Mielenlento, Otavantie 5, 041 319 3038, www.mielenlento.fi

KOTI

KEITTIÖITÄ

Aina-Keittiöt, Lauttasaarentie 4, 045 278 3374, www.ainakeittiot.fi

KIINTEISTÖNVÄLITYS

Kiinteistötoimisto Erkkeri Oy LKV, Lauttasarentie 28, 09 682 4050, www.erkkeri.fi

Neliöt Liikkuu LKV, Shama Österman, 040 586 6849, shama.osterman@neliotliikkuu.fi

Remax Casa Alto, Lauri Pakkala, 0400 404 747, lauri.pakkala@remax.fi

Saaren Kiinteistönvälitys, Otavantie 3, 050 543 6443, www.saarenlkv.fi

Takio LKV, Gyldenintie 9, 020 741 7878, takiolkv.fi

KODIN KUNNOSTUS

Nordic Floors, Kalevankatu 7, 020 730 2983, www.nordicfloors.fi

KUKKIA

Flowery -hävikkikukkakauppa, Pohjoiskaari 12, 040 500 0414, www.flowery.fi

Kukkakauppa Désirée, Lauttasaarentie 27, 09 694 6394, www.desiree.fi

Piilola.fi, Lauttasaarentie 3, 050 313 3637, www.piilola.fi

LIFESTYLE JA SISUSTUS

Puistotie 5 – Home & Living, Kauppakeskus Lauttis P1-taso, Lauttasaarentie 28, 050 3366 914, puistotie5.com

SIIVOUS

Hemma Palvelut Oy, www.hemmapalvelut.fi

Koti-Medi, Kiviaidankatu 2 C, 09 679 438, 050 440 8404, www.koti-medi.fi

MM Siivouspalvelut, 045 638 5774

VARASTOINTI

Pelican Self Storage Tapiola, 0207 007 755, www.pelicanselfstorage.fi

OSTOKSET

APTEEKIT

Lauttasaaren Kirkkoapteekki, Heikkiläntie 2, 09 542 141 00

Lauttiksen Apteekki, Kauppakeskus Lauttis, 09 671 415, e-apteekkari.fi

KAUPPAKESKUKSET

Kauppakeskus Ruoholahti, Itämerenkatu 21, www.kauppakeskusruoholahti.fi

PÄIVITTÄISTAVARAT

K-Supermarket Vattuniemi, Kiviaidankatu 2

VAATTEET, KENGÄT JA ASUSTEET

Fashion for you, Veneentekijäntie 18 B 1, 045 313 2880, verkkokauppa: www.fashionforyou.store

Halti Outlet Lauttasaari, Veneentekijäntie 8, 043 824 1385, www.halti.fi

House of Acc3ss Lauttasaari, Veneentekijäntie 14, www.houseofacc3ss.com

MBT Footwear Suomi, Melkonkatu 15, mbtkengät.fi

Navy Blue Shop, Veneentekijäntie 7, navyblue.fi

Pelle P Shop, Veneentekijäntie 18, 0400 151 542, www.pellepetterson.fi/pellepshops

RAVINTOLAT

5 Bros, Itälahdenkatu 27, 050 321 8926, www.5bros.fi

Bar 52, Heikkiläntie 2, 09 626 940

Bistro Telakka, Vattuniemenranta 5, 050 3231 961, www.bistrotelakka.fi

Blue Peter, Vattuniemen puistotie 1, 010 4249 801, www.bluepeter.fi

Kirkkokahvila, Myllykallionrinne 1, kirkon B-rappu

Le Jardin, Lauttasaarentie 5, 041 311 0561

Loru, Itälahdenkatu 22 B-talo, 044 3069 959, www.ravintolaloru.fi

Luca, Lauttasaarentie 28, 050 466 1499, www.pizzerialuca.fi

Mama’s Deli Catering, 045 136 6560, www.mamasdeli.fi

Olutravintola Kaunis Kampela, Lauttasaarentie 10

Paseo Café & Grill, Itälahdenkatu 1 a, 050 351 5449, www.paseo.fi

Ravintola Casa Mare, Gyldenintie 6, 020 7424 260, ravintolacasamare.com

Ravintola PLATS, Hanasaarenranta 5, www.ravintolaplats.fi

Wanha Herra, Itälahdenkatu 7, 09 6211 931