
Skolbyggnadens A-del, som byggdes på 1930-talet, och B-del, som utvidgades 1949, skall renoveras. C-delen, som färdigställdes 1987, har rivits ner.
TEXT och FOTO Uno Gahmberg
Skolrenoveringar fortsätter i Drumsös skolor. Den svenskspråkiga skolan på Tallbergs allén ska renoveras under cirka två år.
Den så kallade C-delen har rivits ner och kommer att ersättas med en större nybyggd del, med till exempel en matsal, slöjdsal och gymnastiksal. B-delen där sexorna och ettorna förra året jobbade, ska bli förskolans utrymmen. I A-delen där gamla gymnastiksalen fanns, skall det bli tre klassrum. I mitten av byggnaden kommer det finnas en hiss och en vacker och öppen trapphusdel.
Vid flyttet till de nya lokalerna tömde skolpersonalen tillsammans med frivilliga föräldrar de gamla skollokalerna. Det var en lång process.
“Det var mycket extra jobb att gå igenom alla gamla saker, men det gick bra”, berättade läraren Michaela Kaitemo, som flyttade med sin klass till Hedengren.
Skolåret 2024–2025 började Kaitemos årklass 5 i Hedengrens utrymmen.
“Vi har trivits bra, och som tur har vi ett eget klassrum, som de flesta klasserna inte har. Hedengren är nytt och fräscht, men inomhus är det lite trångt”, svarade Kaitemo.
I Hedengren är utrymmena i mycket bättre och renare skick än i den gamla skolan, men det är ändå ganska trångt och några klasser måste använda gardiner och hyllor som väggar för klassrummen.
Vardagen i skolan har ändrats på grund av att skolgården delas med den finskspråkiga Myllykallio-skolans elever. Det finns nu fler dubbeltimmar än förut.
”Rastutrymmen är större än förut, och det finns bättre planer till exempel för fotbollsspel. Maten kommer rakt till skolan uppvärmd, och blir inte värmd i köket, som är ibland ett problem”, sade Kaitemo.
Kaitemos elever hinner inte flytta tillbaka till Tallbergs allén, eftersom de ska gå till högstadiet efter nästa årskurs.
Vad tycker femmorna om flyttet?
Hur har ni trivits i Hedengren?
Ted: Helt bra. Den är mindre än gamla skolan, men den här skolan är renare.
Stella: Helt bra. Ingen speciell skola, men det finns bättre utrymme för spel.
Lilian: Jag har trivits helt bra, men jag gillade gamla skolan mera.
Alvar: Helt bra. Det finns bättre saker, men också sämre.
Hur känns det att ni inte längre hinner tillbaka till gamla skolan?
Ted: Lite dåligt. Jag skulle vilja se hur det ser ut efter renoveringen.
Stella: Inte hemskt bra, lite synd.
Lilian: Lite dåligt, men helt bra att gamla skolan blir renoverad.
Alvar: Lite synd. Jag skulle vilja se hur det ska se ut där.
Skribenten är prao-elev på Lauttasaari-lehti

