TEKSTI Pete Suhonen
Lauttasaari saa boutique-henkisen filmi- ja viinifestivaalin ensi kesäksi. Juhlan nimi on Lautta-Kino.
Festivaaleilla on luvassa elokuvia filmiltä, viinejä, ruokaa, ja myös lasten ohjelmaa. Juhlien keskus on Länsiulapanniemessä sijaitseva Poliisien kesäkoti, jonka saunat ovat myös käytössä. Elokuvia näytetään kesäkodin juhlasalissa.
Lautta-Kinon takana on lauttasaarelainen Pekka Ollula, joka on järjestänyt Huittisissa Huhtamo International Film Festivalia vuodesta 2017 alkaen. Yksi Lautta-Kinon tarjonnan clue on, että elokuvat näytetään filmiltä.
”Se rajaa tarjonnan ennen vuotta 2010 julkaistuihin elokuviin”, Ollula sanoo.
Lautta-Kinon neljän festivaalipäivän aikana nähdään kymmenisen elokuvaa. Kun viiniäkin on tarjolla, ohjelmassa on tietenkin Alexander Paynen kulttihitti Sideways.
”Juhlilla nähdään myös Kari Väänäsen ohjaus Kari Hotakaisen romaanista Klassikko”, festivaalijohtaja lupaa.
Pekka Ollula on asunut Lauttasaaressa kuusi vuotta. Uskokaa tai älkää, mutta kovin kaukana ei ollut, että hän olisi avannut Lauttasaareen elokuvateatterin 2020-luvun alussa, mutta sitten tuli korona.
Elokuvafestivaalin lipunmyynti ja Lauttakino.fi-verkkosivut avautuvat pian.
Seuraa Lauttasaari-lehteä.
Lautta-Kino 14.–17.6.

