TEKSTI Mikko Närhi
Lauttasaari-pelin keksijät ja toteuttajat, Peltoniemen veljekset Verri ja Walttu, saivat Lauttasaari-Seuran Lauttasaaren kulttuuriteko -huomionosoituksen. Sen kunniaksi Seuran puheenjohtaja Nina Lukkari ja kulttuurityöryhmän puheenjohtaja Mikko Närhi veivät pojat hampurilaiselle.
Lauttasaari-peli on saatavilla lautapelinä ja myös digitaalisena. Nettisivuilta voi ladata version, jossa kierretään kännykän kanssa kiinnostavia Lauttasaaren paikkoja.
Kulttuuriteko-tunnustusta ei voi kukaan hakea, vaan kulttuuriryhmä seuraa alan ilmiöitä Lauttasaaressa.
”Lauttasaari ei ole pelkästään onnellisten ihmisten saari, se on myös nokkelien ja luovien nuorten kaupunginosa. Olemme ylpeitä teistä, Verri ja Walttu. Toivottavasti teillä säilyy hyvä oivallusten vire ja se tarttuu”, Lukkari sanoi.
Poikien yritteliäisyys on kotoperäistä. Äiti Marjo Pääkkö vetää TheGym-liikuntakeskusta Vattuniemenkadulla. Isä Ari on it-alalla ja osaltaan pelin kännykkäversion hiomisen taustalla.
Lauttasaari-peli verkossa täällä.