Tänä vuonna marraskuu polkaistaan Lauttasaaressa kirjaimellisesti käyntiin pyörällä, jalan, metrolla ja bussilla. Keskiviikkona 1.11. vietetään Lauttasaaren autotonta päivää, jolloin Lauttasaaren koulujen oppilaat ja Lauttasaari-Seuran Hiilineutraali Lauttasaari-hankkeen vapaaehtoiset jalkautuvat ympäri saarta kiittämään ja kannustamaan kestävästi liikkuvia asukkaita tarjoamalla herkkuja ja heijastimia.
Autottoman päivän tarkoitus on herättää meitä pohtimaan, miten ja miksi me kuljemme arjessamme. Tempauksen ajankohta osuu kiinnostavaan kohtaan vuotta, sillä erityisesti marraskuun pimeydessä helppous ja nopeus houkuttelevat arjen valinnoissa, ja esimerkiksi juuri liikkumispäätöksiä tehdessä tuppaa mukavin kulkupeli viedä voiton.
Elämäntapoja uudistaessa muutos harvoin tapahtuukaan sormia napsauttamalla. Uusien, kestävämpien tapojen haltuunotto saattaa vaatia sitkeyttä, mutta maailma ja ympäristö kiittävät. Tätä viestiä Hiilineutraali Lauttasaari- hanke on ollut välittämässä jo kolme hienoa vuotta.
Arjen liikkumista kannattaakin autottoman päivän kunniaksi tutkailla uusista näkökulmista. Voisiko hitaampi tapa liikkua houkutella pysähtymään ja hidastamaan tahtia päivän siirtymissä? Jospa paikasta toiseen liikkuminen ei olisikaan pakollinen suoritus, vaan etuoikeus, jolle kannattaa antaa aikaa? Rutiinien rikkominen ja uuden kokeileminen myös virkistävät mieltä. Samalla annamme hyvän esimerkin kestävästä liikkumisesta lähipiirillemme sekä koko Lauttasaaren lapsille ja nuorille.
Tervetuloa siis viettämään Lauttasaaren autotonta päivää keskiviikkona 1.11. – muita kohdaten ja yhteistä matkaa kulkien.
Sanna Rintala
Lauttasaari-Seuran päiväkoti- ja koulutyöryhmän puheenjohtaja